Haber

Döviz yükseldi, 500 dolar formülü rafa kaldırıldı! İşte asgari ücret zammında masadaki son rakam

Seçimlerin ardından gözler taban fiyat artışına çevrildi. Milyonlar hevesle Temmuz’daki orta zammı bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinenin bir numaralı gündemi memurlar, emekliler ve asgari ücret zammı.

500 DOLARLIK FORMÜL RAFA ÇIKTI

Hükümet, asgari fiyatın alt sınırını 500 $ olarak belirlemişti. Ancak kurdaki yükselişin ardından bu söz rafa kaldırıldı. Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz geçtiğimiz günlerde “Dolar yerinde durmuyor. TL’yi konuşmalıyız” diyerek 500 dolar formülüne kapıyı kapatmıştı.

İŞVEREN İLE İŞÇİ ARASINDA 2.000 TL FARK VAR

Asgari ücretin hesaplanmasında işveren ile işçi arasında 2 bin TL fark var. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Asgari ücret artış oranında beklentimiz ilk 6 aylık TÜFE’yi dikkate almasıdır” dedi. TÜİK verilerine göre, ilk 5 ayda Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 15,26 oldu. Yüzde 15’lik artışa göre yeni asgari ücret 9 bin 775 lira. Haziran enflasyonunun da eklenmesiyle bu rakamın 10 bin liraya çıkması bekleniyor. İşçilerin önceliği 12 bin lira.

HÜKÜMETTEN TARAFLARLA ORTAK NOKTADA BULUŞMASI BEKLENİYOR

Hükümetin işçi ve işveren temsilcilerini Asgari Ücret Tespit Komisyonunda ortak noktada bir araya getirmesi bekleniyor. Taban fiyatın yüzde 30 artışla 11 bin 50 liraya ulaşacağı konuşuluyor.

haber-toroslar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu